Logo

מפקח בנייה

 
 

אחת השאלות הראשונות אותה שואלים יזמים (פרטיים ועסקיים) בתחילת הפרויקט היא האם בכלל צריך וכדאי להשקיע כסף בשרותי פיקוח וניהול הפרויקט?

שכירתו של מפקח בניה, מנהל פרויקטים טוב יכולה, בלא ספק, לשנות את כל חווית הבניה מגרועה וכואבת לטובה ונעימה.

איך זה אתם שואלים? בשורות הבאות נסקור את תפקידיו של המפקח ומנהל הפרויקטים וננסה להבין מה התועלת שיש לכם כיזמים להרוויח מההשקעה הזו
בשרותי הפיקוח.

 

מפקח בניה: מפקח או מפקח ומנהל פרויקט?

ראשית עליכם להחליט האם ברצונכם לשכור רק שרותי פיקוח או גם שרותי ניהול הבניה. בבניה פרטית, אינני רואה דרך אמיתית ונכונה בה ניתן להפריד את הזשנים. מכיוון שהפרויקט קטן יחסית, הפיקוח והניהול הולכים יד ביד. בפרויקטים גדולים משמעותית, ניתן לבחון הפרדה בין השנים.

בכל מקרה, אתם צריכים שמישהו מטעמכם (המפקח) שיש לו ידע ויכולת יבקר את עבודתו של הקבלן ולמעשה יהיה הגורם המקצועי שלכם בחזית העשייה.

 

התעסקות- הפחתת “כאב הראש” בתהליך הבניה.

רוב היזמים אינם מבינים בבניין ולא בנו כנראה אף פעם, בית/משרד או עסק לפני כן. ניסיונו של המפקח-מנהל הפרויקט שלכם יהיה פה לעזר רב. הוא כבר ביצע ובנה כמה בתים בחייו ולכן הידע והניסיון המצטבר שלו אמורים להפחית הרבה “תקלים” ובעיות בבניה.

בנוסף לכך, יש לזכור, כי אתם ממשיכים בחייכם. אתם הולכים בבוקר לעבודה, מוציאים את הילדים מהגן, שולחים אותם לחוגים והעבודה בבניין נמשכת במרץ. למי יש זמן להוסיף גם בניה על הראש? מפקח הבניה יאפשר לכם להמשיך, במידה רבה, בשגרת יומכםוע”י כך לא תפגע פרנסתכם ואורח חייכם הרגיל.

מפקח טוב, ידע לגרום לכם להנות מתהליך הבניה ויפחית מאוד חיכוכים ומריבות גם בנכם לבין הקבלנים וגם בין בני זוג ושותפים. יש “אבא” לפרויקט.

מנהל הפרויקט ידאג במידת הצורך, לרשום את כתבי הכמויות. הוא יכין מכרזים, יפיץ אותם לקבלנים מתאימים ונכונים איתם עבד בעבר ושיש לו ניסיון טוב איתם, ירכז את ההצעות, יערוך השוואות, יתמקח עבורכם על הנחות ויארגן חוזים לחתימה. כל שנותר לכם לעשות הוא לאשר את הקבלן ולחתום. בשלבי הביצוע, המפקח יאשר תשלומים לאחר שהמשימות שהוטלו על הקבלן בוצעובהצלחה ועפ”י הדרישות. המפקח גם יבדוק שהסכומים המבוקשים תואמים את החוזים ואת המבוצע בפועל בשטח.

 

איכות הביצוע

אתם כלקוחות משקיעים כסף רב כדי להוציא לפועל את החלום שלכם לבית, משרד או עסק. אתם בוחרים אדריכל שמתכנן עבורכם את החלום, בוחרים חומרי גמר וכבר מתכננים את הריהוט בראש. אבל קודם כל יש לדאוג שהביצוע של כלל התוכניות והמאוויים שלכם יצאו אל הפועל בצורה הנכונה והטובה ביותר. פה תפקידו המרכזי והיום יומי של המפקח בא לידי ביטוי. המפקח קורא תוכניות, מסביר אותן לקבלן ולפועלים, מתאם ציפיות, מוודא מראש שהביצוע כנדרש ומתקן עפ”י צורך במקרה של טעות בניה. המפקח יוודא כי כל החומרים עונים למפרטים הטכניים וכי הקבלן פועל ומבצע עפ”י התקנים הרלוונטיים וההנחיות. המפקח יבצע בדיקות מתאימות במהלך הבניהכגון בדיקת הצפה בה מציפים את הגגות והמקלחות לפני ביצוע הריצוף כדי לוודא שאין בעיות במערכת האיטום. אין ספק שמפקח בניין טוב יפחית משמעותית ובהרבה פעמים ימנע ליקויי בניה וע”י כך, תקבלו בית טוב יותר.

אסור לשכוח: בניה טובה יותר=ערך רב יותר לנכס שלכם.

 

מפקח בניה: מי שומר על האינטרסים שלך?

מפקח הבניה הוא משרת אמון של היזם. המפקח הוא בעצם זה שאמון מטעם היזם לקיים את תהליך הבניה כמתוכנן ובצורה הנכונה והטובה ביותר. בראש ובראשונה יש לזכור, שמדובר בכסף רב ושרצוי שהמפקח מנהל פרויקט ששכרתם, יהיה אמין עליכם. זהו האיש שמאשר חשבונות ושבודק עבורכם קבלנים ואופציות בינוי שונות.

המפקח יהיה זה שדואג שהאינטרסים שלכם כיזמים ייצוגו נכון מול הקבלן.הוא זה שידע לומר לקבלן להפסיק לבלבל את המוח ולעשות מה שצריך. הוא גם זה שייעץ לכם לבצע דבר כזה או אחר לטובתכם.

 

חסכון בזמן

מפקח ומנהל פרויקט טוב יפחית בהכרח את משך בניית הפרויקט.על מנהל הפרויקט לבנות לוח זמנים לביצוע, לעקוב אחריו, לשנותו על פי צורך, לקיים פגישות לו”ז, לעדכן ספקים ולתזמן בעלי מקצוע על פי לוח הזמנים ולעדכן באופן שוטף את היזם על הנעשה, המתוכנן ועל עיכובים אם יש.

עצם ארגון לוח הזמנים והעבודה לפיו, יגרמו לניהול הפרויקט להיות יעיל יותר ופרויקט יעיל יותר, לוקח פחות זמן.

בנוסף, פחות זמן משמעותו פחות תשלום שכירות, פחות ריבית בבנק על הכסף שאולי לקחתם כדי לממן את הפרויקט, וכו’.

 

חסכון בכסף

אמנם שכירתו של מפקח מנהל פרויקט עולה כסף, אבל אני יכול לומר בביטחון מלא, שהוא מחזיר את עלותו פי כמה.

בתחילת הפרויקט יכין המפקח אומדן תקציבי לפרויקט. אומדן תקציבי ייתן מסגרת הוצאות צפויה ללקוח. תארו לעצמכם שאתם פתאום מגלים הוצאה שלא תכננתם בגובה 100,000 ₪….. עבודה עם אומדן תיתן ליזם יכולת לתעדףהוצאות ולקבל החלטות נכון. בניית אומדן ותקציב לפרויקט, מעקב אחריו יחד עם היזם וניהולו נכון, ישמרו על מסגרת תקציב וימנעו פזרנות.

לעיתים קרובות אני שם לב, שבשלב השוואת הצעות המחיר, הקבלנים איתם אני עובד, מגישים הצעות נמוכות יותר מקבלנים חדשים אשר הומלצו ללקוח ע”י מכרים או בני משפחה. כבר בשלב זה, ניתן לראות את החיסכון הראשוני. בהמשך הפרויקט, ניתן לחוש בחסכון בכסף באישורי החשבונות, שם המפקח בודק את הכמויות שבוצעו בפועל ומאשר חשבונות עפ”י הקיים בשטח ועפ”י אופני המדידה הנכונים. מניעת רמאויות כאלו, “פולישטיקים” יכולה להיות שווה כסף רב ללקוח.

כתוצאה מהראיה קדימה והתכנון, חוסך לכם המפקח כסף בכך שהוא מונע טעויות בניה שתיקונן עולה כסף.

 

הפחתת אי הוודאות

גם זה תוצר של שכירת שרותיו של מפקח ומנהל פרויקט. המפקח משמש למעשה כ”איש שלכם בשטח”. הוא זה שאליו תוכלו לפנות בשאלות לגבי הביצוע ולקבל תשובות ללא “אינטרס קבלני”. המפקח שלכם יסביר לכם מה מבוצע באתר, מה מתוכנן וצפוי להתבצע, אם היו תקלות, אילו תקלות נגרמו ומה הפתרונות שבוצעו.

 

גורם מקצועי מרכז

מפקח הבניין שלכם יהיה הגורם אליו כל בעלי המקצוע יפנו לקבל הנחיות ועזרה. מפקח הבניה יהיה בקשר מתמיד ורציף עם האדריכל ומעצב הפנים. טרם היציאה למכרז וטרם הביצוע, יבדוק המפקח את התוכניות ויערוך תאום בין המתכננים השונים על מנת לאתר התנגשויות בתכנון. כל התנגשות כזו, תגרום לעיכוב בבניה ולעיתים קרובות לשינויים שיעלו ליזמים כסף מיותר. עוד הוא יוודא, כי התוכניות עליהם שילמתם כסף טוב ועליהן עמל האדריכל עמל רב, יבוצעו בשטח כפי שנדרש. בכל בעיה או אי התאמה במהלך יום העבודה, ינסה המפקח לפתור את הבעיה בעצמו ולעיתים ייעזר באדריכל או המהנדס לקבל חוות דעת או פתרון לביצוע. אם אין מפקח בשטח, למי יפנו הקבלנים? האם יתעכבו בעבודה או יבצעו ככל העולה על רוחם על מנת להתקדם? המפקח יפתור או ידאג לפתרונן המהיר של אי ההתאמות שיצוצו במהלך תהליך הבניה עבורכם.

 

לסיכום:

עלות שכרו של המפקח, מנהל הפרויקט שלכם בטלה ב 60 כאשר אנו מבינים מה התועלת שהוא יפיק עבורכם. מה עוד שראינו כי אין להתייחס אליו כאל עוד העל מקצוע בבניין, זהו האיש שיוביל את הפרויקט שלכם ואתכם להצלחה. בחרו נכון את המפקח שלכם וצאו לדרך בהצלחה!

ב ה צ ל ח ה !